Budowa domu może być tańsza od kupna mieszkania

Dom jednorodzinny, w którym można stosować swoje rozwiązania, uwzględniać własne potrzeby i dysponować dużą przestrzenią życiową, wielu ludziom może wydawać się nieosiągalny. Składają się na to m.in. liczne obostrzenia, ograniczenia, a przede wszystkim koszty realizacji własnego domu jednorodzinnego. Jednak koszt budowy domu jednorodzinnego może być taki sam lun nawet mniejszy niż zakup mieszkania.

Co się składa na realny koszt budowy domu jednorodzinnego?

Aby porównać koszty budowy domu i kupna mieszkania należy w pierwszej kolejności zapoznać się z realnymi kosztami budowy domu. Na realne koszty budowy domu składają się takie czynniki jak:

  • zakup działki budowlanej,
  • cena projektu domu,
  • wybór technologii budowlanej i materiałów.

W celu obniżenia kosztów budowy domu jednorodzinnego, należy odpowiednio planować poszczególne etapy i prace, a także stosować przemyślane i oszczędne rozwiązanie. Powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiedniego, dopasowanego do potrzeb i wymagań projektu domu. Już na tym etapie można zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na tym etapie powinniśmy konsultować poszczególne rozwiązania z architektem, który pomoże i podpowie w wielu praktycznych aspektach.

Kolejny wydatek to mapa do celów projektowy. Pomijając kwestie prawne i formalnościowe, jest ona przydatne do wykonania odpowiedniego projektu domu. Przy wyliczaniu kosztu realnego bierze się również pod uwagę podłączenie mediów do działki. W przypadku, gdy działka, na której chcemy wybudować dom nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego należy ubiegać się o wydanie Warunków Zabudowy. Wiąże się to z kolejnym wydatkiem. 

Kosztorys budowlany

Kosztorys budowlany pozwala na oszacowanie poszczególnych wydatków, właściwe zaplanowanie budowy domu oraz odpowiednie zorganizowanie wszystkich działań. Umożliwia on  ustalenie wyceny materiałów, sprzętu oraz robocizny. Kosztorys budowlany zawiera przedmiar robót – dokładną listę zadań, które mają zostać wykonane wraz z opisem sposobu ich realizacji.

Porównanie kosztów budowy domu i cen mieszkań

Jeśli wiemy już, co składa się na realny koszt budowy domu jednorodzinnego oraz jak obniżyć ten koszt do minimum, możemy go wyliczyć przyjmując uśrednione wartości dla poszczególnych regionów, a następnie porównać z cenami mieszkań. Koszty materiałów budowlanych, potrzebnych do budowy domu o powierzchni około 150 m2 wynoszą ok. 130 tys. zł. Robocizna to wydatek rzędu 200 tys. zł. Tak więc koszt budowy wyniesie ok. 330 tys. zł.

Zakładamy, że dom ma powstać na działce o powierzchni 1 tys. m2. Poniżej średnie ceny za działki o takiej powierzchni w wybranych województwach:

  • mazowieckie około 217 tys. zł,
  • pomorskie około 142 tys. zł,
  • małopolskie  około 134 tys. zł,
  • wielkopolskie około 126 tys. zł,
  • dolnośląskie około 119 tys. zł,
  • podlaskie około 119 tys. zł,
  • łódzkie około 103 tys. zł.

Należy również zwrócić uwagę, że ceny działek budowlanych na terenach poza miastem (np. do 30 km od centrum są znacznie niższe niż w dużych miastach. W największych miastach Polski, Warszawie Krakowie, aktualna cena za metr kwadratowy nowego mieszkania kształtuje się na poziomie odpowiednio  9 tys. zł i 8 tys. zł. Koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2 w woj. mazowieckim wyniesie według naszych wyliczeń około 547 tys. zł. Dla porównania za nowe mieszkanie o powierzchni 70 m2 w Warszawie zapłacimy około 630 tys. zł. Natomiast w woj. małopolskim koszt budowy domu o powierzchni 150 m2 wyniesie około 464 tys. zł, a nowe mieszkanie o powierzchni 70 m2 w Krakowie kosztuje około 560 tys. zł.